Děti mohou být velice neklidnými pacienty. S jejich léčením tak mohou pomoci i obrázky na zdi, které zaměstnají jejich pozornost.

Už přes třicet let odborníci ví, že prostředí, ve kterém se pacienti pohybují, má vliv na schopnost uzdravení. Nemocní, kteří budou ležet ve studených pokojích vymalovaných nemocniční zelení, kde to navíc bude jen páchnout dezinfekcí, budou mít daleko menší touhu po uzdravení než ti, kteří se z postele budou moci dívat na pěkné malby na stěně, pokojové rostliny a třeba i poslouchat příjemnou hudbu.

A tak v mnoha nemocnicích po celém světě dochází k proměnám. Ukázalo se například, že bílá barva na stěnách pacienty deprivuje. Místo ní se tedy používají na pohled příjemnější pastelové barvy, které u pacientů podporují pocit pohody a dobré nálady. Vhodné je i určité rozptýlení nemocných, takže v léčebných zařízeních najdeme například akvária, vodní fontány, nebo třeba oddechové koutky, kde hraje hudba a pacient zde najde něco příjemného ke čtení.

 

I dětská neurochirurgie může být veselá

Obzvlášť důležité je příjemné prostředí u pacientů skutečně vážně nemocných, kteří v nemocnici musí zůstat dlouhou dobu, například onkologických pacientů. Příjemné prostředí také potřebují děti, které dlouhou hospitalizaci obecně zvládají ještě hůře, než dospělí. A právě proto se nyní novou výzdobou může pochlubit i dětská neurochirurgie ve Fakultní nemocnice v Motole

854805 vysetrovna-po image 620

Malby zdobí i strop vyšetřovny

Nadační fond herečky Zdeňky Žádníkové, kterou diváci FTV Prima mohou znát například ze seriálů Rodinná pouta a Velmi křehké vztahy, již čtvrtým rokem postupně mění vizuální podobu dětské polikliniky FN Motol. Po „kosmické“ kartotéce, netradiční kavárně nebo originálním, speciálně pro motolskou nemocnici vytvořeném orientačním systému, se výtvarné proměny v režii malíře Libora Škrlíka dočkalo i lůžkové oddělení dětské neurochirurgie.

Libor Škrlík se nejprve seznámil s nejčastějším věkovým složením pacientů, průměrnou dobou hospitalizace a celým režimem oddělení. Na tomto základě byla ve spolupráci s personálem dětské neurochirurgie vytvořena výtvarná koncepce, ve které by si pokud možno každá věková skupina našla téma, které ji může zaujmout.

854802 nastenna-malba-egypt image 620

Jih zdobí nástěnná malba Egypt

Složitost malby určil prostor – v herně, kde pacienti tráví nejvíce času, jsou motivy členitější, na chodbě více dominují barvy, jak popisuje výtvarník Libor Škrlík: „Celý prostor oddělení propojuje motiv barev v podobě barevných tubiček do všech světových stran.

854799 hala-po image 620

Barvy se čerpají na motivu duhy, ze které se napouští do tubiček a ty pak po oddělení rozváží postavička typická pro tu či onu světovou stranu. Jih je laděn do žluta s beduíny na pozadí s pyramidami. Sever je modrý, řádí na něm lachtani a eskymáci, Západ jsme zvolili zelený a Východ je ve znamení barvy oranžové, s bojovníky sumo a japonskými motivy.“

Na oddělení uvidíte kombinaci nástěnných maleb, samolepek a malovaných desek s trojrozměrným prvky – například kola či ledové kry, které jsou kromě vizuálního zároveň i zajímavým hmatovým prvkem obzvláště pro nejmenší pacienty.  „Práce probíhala po etapách, za velmi časté konzultace se zaměstnanci oddělení i rodičů dětí. Sestřičky si pochvalují zejména malbu na stropě vyšetřovny, která malé pacienty na několik minut spolehlivě zaměstná a rozptýlí,“ říká ředitelka nadačního fondu Zdeňka Žádníková.

zeny.iprima.cz

Originální článek zde.