All4Fun - Lifestyle magazine
Nadační fond Zdeňky Žádníkové již 15 let, od roku 2009, postupně mění vizuální podobu dětské polikliniky FN Motol. Po všech patrech lůžkového pavilonu E, hlavní kartotéce, urgentním příjmu, chirurgii, stomatologii a dalších odděleních, netradiční kavárně nebo originálním, speciálně pro motolskou nemocnici vytvořeném, orientačním systému se výtvarné proměny v režii malíře Libora Škrlíka dočkalo i dětské kardiocentrum.
„Spolupráce byla výjimečná, v podstatě slovy těžko nepopsatelná. Výtvarnou proměnu jsme posunuli o několik pater výše než při předchozích projektech. Výmalba má několik vrstev, je zábavně edukativní a absolutní novinkou je využití QR kódů se speciálně pro tento účel vytvořenými pohádkami,” řekla na slavnostním předání projektu ve FN Motol Zdeňka Žádníková. Hlavním motivem výzdoby je – jak jinak – srdce. V mnoha podobách, stylech, příbězích… „Ze všeho nejtěžší je nechat srdce otevřené, když vám vše říká, aby jste jej zavřeli. Snad i díky zdejší výzdobě jsme k otevírání srdcí napomohli,” řekla herečka.
Příprava, grafické návrhy – tzv. „námluvy“ – trvaly zhruba dva a půl měsíce.„Netušil jsem, jak srdce vypadá, na začátku jsem se v tom ztvárnění doslova plácal. Pomohla mi paní doktorka MUDr. Nina Molíková. Vzájemně jsme si předávali nápady a ze společné spolupráce vzešel krásný výsledek. Na malbách jsou zachycené i jednotlivé autentické příběhy, včetně toho generačně a vrstvami prostupujícího, příběhu Malého prince,” říká dvorní malíř Nadačního fondu Zdeňky Žádníkové Libor Škrlík. Při realizaci se nejprve seznámil s nejčastějším věkovým složením pacientů, průměrnou dobou hospitalizace a režimem oddělení. Na tomto základě byla ve spolupráci s personálem dětského kardiocentra vytvořena výtvarná koncepce, ve které si každá věková skupina najde své téma.
Celoroční projekt znamenal svým rozsahem investici ve výši přes 1 milion korun.„V dnešní náročné době, která ne vždy přeje filantropii, patří obrovský dík a vděčnost všem sponzorům a podporovatelům nadačního fondu, kteří umožnili tak velkou proměnu nemocničního prostředí dětského kardiocentra. Nesmírně si vážímepřátelství a podpory, které se nám dostává v našem konání s mottem dělat svět krásnější,” říká ředitelka nadačního fondu Zdeňka Žádníková.
Hlavními investory celého projektu jsou generální sponzor NFZŽ společnost DERMACOL, a.s. a nový partner nadačního fondu, společnost AV MEDIA SYSTEMS, a.s. a AV MEDIA EVENTS, a.s. Ruku v ruce se stálými partnery a dárci NFZZ, kterými jsou Nadace Simony Kijonkové, aromaterapeutická společnost NOBILIS TILIA, BALSHOP – barvy a laky, společnost ALFA VITA, BDO, AIRTEX styl s.r.o, Comeflex. Dary přispěli paní Alena Tučímová, spolek Dětské srdíčko, zastoupený panem Radkem Tupým a spolek rodičů a přátel školy při MŠ Praha 5 Kudrnova. Společnosti Pexi patří poděkování za společenské hry do všech heren, DERMACOL svými výrobky potěšil na 150 zaměstnanců kardiocentra.
Dětské kardiocentrum má vlastní pohádky
Novinkou, která výtvarnou proměnu s edukativním přesahem posouvá o úroveň výš,jsou krátké audio kardio pohádky na motivy nejčastějších srdečních chorob. Jsou dostupné na QR kódech, které jsou součástí nástěnných maleb v hernách lůžkové části. Autorkou je MUDr. Nina Molíková a pohádky namluvily děti Zdeňky Žádníkové – Zuzanka a Jiřík – ve Studiu 5Guests v režii Jakuba Taberyho.
Nápad krátkých pohádek s tématy o potížích srdce a jejich léčbě vzešel od jejich autorky MUDr. Niny Molíkové. „Díky odborným radám a tvůrčímu přístupu paní doktorky jsme mohli o něco posunout přesah naší práce. Díky technologii QR kódu a znamenitému dabingu Zuzanky a Jirky Žádníkových dostaly texty život a zejména vtip. O technickou část se skvěle postaral David Černý z odboru komunikace FN Motol,” říká Zdeňka Žádníková.
POPISY VÝTVARNÉ PROMĚNY DĚTSKÉHO KARDIOCENTRA, SLOVY ZDEŇKY ŽÁDNÍKOVÉ:
Lůžková část dětského kardiocentra: Na oddělení uvidíte kombinaci nástěnných maleb, samolepek a malovaných desek s trojrozměrným prvky, které jsou kromě vizuálního zároveň i zajímavým hmatovým prvkem obzvláště pro nejmenší pacienty. Chodba lůžkové části je pojata podle návrhu zdravotníků jako louka. Výzdobu tvoří 10 deskových maleb doplněných prvky lokki a stejný počet jednotlivých květin. Součástí výzdoby je i polep pultu recepce sester, tapeta a polep okna u vchodových dveří.
Nástěnná malba na stěnách a stropě obou heren s motivy pro malé i větší děti doplněné o polepy skříněk. Práce probíhala po etapách téměř rok za velmi časté konzultace se zaměstnanci oddělení i rodičů dětí. Sestřičky si pochvalují zejména malbu na stropě vyšetřovny, která malé pacienty na několik minut spolehlivě zaměstná a rozptýlí.
Velká čekárna dětského kardiocentra: Dominantou je rozsáhlá nástěnná malba s motivem malých holčiček čtoucích pod peřinou knihu. Svět nad peřinkou přechází v moře, které propojuje celý prostor čekárny. Prosklené části tvoří polep, navazující na nástěnnou malbu. Malby jsou na sloupech a prostoru recepce. Pro menší děti jsou instalovány prvky lokki, pro větší poznávací pexeso s fotografiemi zvířat.
SRDCE pro Motol
Ústředním motivem hlavní čekárny je srdce, ručně vyřezávané ze dvou druhů masivního dřeva, 300 let starého dubu a lípy. Autorem textu je umělecký řezbář z Josef Cyprián, před 35 lety žák našeho výtvarníka Libora Škrlíka. Srdce je zavěšeno na ručně kovaném řetěze, vytvořeném Pavlem Vojáčkem. Děkujeme FN Motol za pečlivou a přátelskou spolupráci spojenou s uchycením.
Malá čekárna před vstupem na lůžkovou část: Dominantou je větší nástěnná malba s motivem dvou holčiček, které z balonu ve tvaru srdce foukají barevné bubliny do černobílého světa. Vchod k sestrám zdobí květiny a polep na dveřích.
Čekárna echo: Nástěnná malba pracuje s tématem ozvěny České republiky. Jedná se o přirovnání vyšetření, kdy namalovaná ozvěna vede k místu kam patří, např. píseň Kolíne, Kolíne vede do Domažlic. I zde je malba doplněna prvky Lokki. Spolupráce s MUDr. Kovandou přinesla inspiraci v podobě nástěnných komiksů, které popisují průběh vyšetření tak, aby se jich děti zbytečně nebály a dodávají odvahu. Láskyplně vyzkoušeno na dětech😊.
Tento směr budeme v rámci dalších projektů rozvíjet dál. Zajímavá, vtipná, jednoduchou formou podaná a přitom odborná „výtvarná“ osvěta se nám jeví jako hluboce smysluplná.
„Za 17 let činnosti nadačního fondu jsme napsali mnoho tiskových zpráv a víme, že stručnost a jasná fakta vyhrávají na popisem emocí a pocitů. Přesto dovolte komentář k následujícím fotkám. Naše práce vyžaduje MRAKY ČASU. Je pomalá, detailní, proměnlivá. V nemocnici se často potkáváme s pacienty, kteří se stávají „součástí našeho minitýmu“. Namalují si vzkaz, heslo, symbol, aby léčba dobře dopadla, na stěnách je tak zakomponováno i mnoho naděje,” dodává Zdeňka Žádníková.